Sanallaştırma Hizmetleri

Sanallaştırma Hizmetleri

Sanallaştırma hizmeti nedir ?

Bilişim sistemlerinde sanallaştırma hizmetlerinin kesin tanımını yapmak neredeyse imkansızdır. Sanallaştırma (virtualization) hizmeti genel itibarı ile bilgisayar kaynaklarının (resource) kullanıcılardan soyutlanması (abstraction) anlamına gelir.
Yani sanallaştırma işlemi fiziksel ortamın dışındadır. Sanallaştırma hizmetini gerçekleştirerek kullanılan yöntemler ile bilgisayar kaynaklarının paylaştırılması veya birleştirilmesi sağlanabilmektedir. Sanallaştırma hizmetimizin amacı kullanıcıya bir soyutlama alanı sunarak kullanıcıyı kaynaklardan soyutlamaktır. Bu sayede kullanıcı ve kaynaklar arasına bir mantık katmanı eklenmektedir.

Neden sanallaştırma hizmeti?

Sanallaştırma hizmetlerinin tercih edilmesindeki ortak sebep öncelikli olarak tek bir fiziksel sunucu ve tek bir donanım özelliklerinden daha fazla aynı işlemi yapan sunucular elde etmektir. Bu nedenle sanallaştırma hizmeti kullanmak ihtiyaçlarınızı azaltmak ve tasarruf elde etmek anlamına gelmektedir.
Önemli etkenlerden bir diğeri ise fiziksel herhangi bir sunucunun satın alınmasının gerekliliğinin ortadan kaldırılmasıdır. İstenildiği an daha fazla sanal makine oluşturabilmektir. Sanallaştırma hizmetinin tercih edilmesinin en büyük sebepleri ise aşağıdakiler gibidir.

  • Kolay yönetilebilir olması.
  • Uyum sorunlarının ortadan kaldırılması
  • Kaynakların etkin ve hızlı kullanımı.
  • Arttırılmış güvenlik ve veri taşıma kolaylığı.
  • Gerçekten çok daha güçlü!

STD Bilişim geniş sanallaştırma hizmet yelpazesiyle, işletmeniz ve işleriniz için ihtiyacı olan tüm sanallaştırma türlerini gerçekleştirmektedir.

MASAÜSTÜ ve DİZÜSTÜ SANALLAŞTIRMA

Masaüstü ve dizüstü sanallaştırma hizmeti bilgisayarların sanallaştırılarak veri merkezine taşınması anlamına gelmektedir. Daha sonrasında son kullanıcıların ağ veya internet üzerinden bu kaynaklara erişim sağlamasına imkan tanınmaktadır.

AĞ SANALLAŞTIRMA

Ağ sanallaştırma hizmeti, ağ bileşenlerinin sanallaştırılıp tıpkı fiziksel ağ ile bağlantı kurulmuş gibi çalışmasına olanak tanımaktadır. Ağ sanallaştırma hizmeti daha az ekipman kullanılarak daha fazla sanal ağ kurup çalıştırılmasını sağlayabilmektedir.

SUNUCU SANALLAŞTIRMA

Birden fazla fiziksel sunucunun sanallaştırılması ile daha az fiziksel sunucu üzerinden çalışılmasına olanak tanıyan sanallaştırma hizmetidir. Bu hizmette örnek olarak 3 fiziksel sunucunun sanallaştırılması ile 1 fiziksel sunucu üzerinde çalışılması sağlanmaktadır.

UYGULAMA SANALLAŞTIRMA

Uygulama sanallaştırması, uygulamaların tek başına çalıştırılabilir ve herhangi bir noktadan işletilebilir kılmak için kullanılan bir hizmettir. Yazılım uygulaması tamamı ile kullanılan işletim sisteminden ayrılır ve sanallaştırılmış alanda faaliyet gösterir. Bu sayede sistem üzerinde değişiklik yapılması da mümkün olmaktadır.

DEPOLAMA SANALLAŞTIRMA

Fiziksel depolama alanlarında sanallaştırma yazılımları kullanılması ile tek bir depolama aygıtında sanal biçimde gruplandırılması sürecidir. Depolama sanallaştırma ve geleneksel olarak kullanılan sanal makineler arasında bağlantı kurulabilmektedir.

PageSpeed Ninja ile optimize edildi