5651 Loglama Hizmetleri

5651 Loglama Hizmetleri

5651 Loglama Hizmeti Neden Alınır?

Neden 5651 Loglama Hizmeti Almalısınız?

5651 sayılı yasaya göre, internet hizmetleri sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerin birbirinden farklı yükümlülükleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Kişilerin bu yükümlülük ve sorumlulukları üstlenmeleri mecburidir.
Loglama işlemi ise dikkate alınması gereken bu kanunda yer alan yükümlülüklerin başında yer almaktadır. Loglama ile sunulan sistemde meydana gelen davranışlar kayıt altına alınmaktadır. Loglama bir sistem bütünü olarak adlandırılabilir.
Günümüzde bu işlemin uygulanması mecburidir. İnternet erişimi sağlayan kurum ya da kuruluşların tüm işlemlerinde loglama sisteminin kullanılması zorunludur.
Loglama işleminin kullanılmaması durumunda, internet üzerinden işlenebilecek herhangi bir suçtan gerçek ya da tüzel kişiler sorumlu tutulmaktadır.

5651 Kanunu’nun Kapsama Alanı Nedir?

5651 kanunu, internet üzerinden gerçekleştirilen tüm yayınların düzenlenmesi ve sağlanan yayınlar yolu ile işlenebilecek olan suçlar ile mücadele edilebilmesi için özel olarak oluşturulmuştur. Kanun, kullanıcılara işletmeleri üzerinden internet hizmeti sunan firmalara belirli sorumluluklar yüklemektedir.
Kişilere toplu internet erişim ve kullanım olanağı sağlayanlar için suç sayılabilecek içeriklere erişmek ya da farklı işlemler ile suç işleyebilecek kişilere karşı tedbir almak amacı ile kanun IP dağıtım loglarının internet sağlayıcısı tarafından kayıt edilmesini yükümlü kılmaktadır.

Loglama Nasıl Yapılır ve Süresi Ne Kadardır?

Sunulan yasaya göre altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelik ile belirlenecek süre kadar loglama kayıtlarının tutulması zorunluluğu bulunmaktadır. 5651 loglaması zorunludur ve iç ağa bağlanan cihazların IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarihini, saatini, cihazların MAC adreslerini kayıt altına almaktadır. Bu kayıtların elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması gerekmektedir.

PageSpeed Ninja ile optimize edildi